Дальнодія (Д.) — сукупність уявлень, згідно з якими дія одного тіла на друге передається миттєво через порожнечу на велику відстань. Відкриття електромагнітного поля показало, що концепція Д. неправильна. На зміну Д. прийшла концепція близькодії.

Двигуни теплові — машини, в яких внутрішня енергія палива перетворюється в механіч­ну енергію. До теплових двигунів належать: парова машина, двигун внутрішнього згоряння (карбюраторний, дизельний), парова та газова турбіни, реактивний двигун.

Дека... (да) — десяткова коротка приставка, що означає 10-разове збільшення вихідної одиниці фізичної величини. Наприклад, 1 дал (декалітр) = 10 л.

Деформація — фізичне явище зміни форми або розмірів твердого тіла під дією зовнішніх сил, зміни температури тощо.

Деци... (д) — десятковий частинний префікс, що означає 10і частку вихідної одиниці фізичної величини. Наприклад, 1 Дм (дециметр) = 10-1 м.

Джоуль — одиниця енергії, роботи, теплоти, ентальпії тощо. У СІ 1 Дж — механічна робота сили 1 Н за переміщення тіла на відстань 1 м у напрямку дії сили.

1 Дж електромагнітної енергії дорівнює електромагнітній енергії, яка еквівалентна роботі 1 Дж. 1 Дж = 0,2388 кал.

Названа на честь англійського фізика Дж. П. Джоуля (1819-1889).

Динамометр — прилад для вимірювання сил.

Дійсне значення фізичної величини — значення фізичної величини, яке знайдене експериментальним шляхом і настільки наближається до істинного значення фізичної величини, що для поданого випадку може бути використане замість нього.

Доба — позасистемна одиниця часу, відповідна Періоду обертання Землі навколо своєї осі, дорівнює 24 годинам, або 86 400 с.

Додаткова одиниця фізичної величини (Д. о.) — безрозмірна системна одиниця фізичної величини; не є ні основною, ні похідною одиницею. У міжнародній системі одиниць до Д. о. належать радіан і стерадіан.

Дуалізм — найважливіша універсальна властивість природи, яка полягає в тому, що всім мікрооб'єктам притаманні одночасно і корпускулярні, і хвильові характеристики. Так, наприклад, електрон, нейтрон, фотон в одних умовах проявляються як частинки, що рухаються класичними траєкторіями й мають певну енергію й імпульс, а в інших виявляють свою хвильову природу, характерну для явищ інтерференції та дифракції частинок.

       Дюйм— одиниця довжини, застосовувана до введення метричної системи мір, дорівнює 25,4 мм.