Е

Експеримент фізичний — сукупність вимірювань, у яких всі впливи на досліджувану систему піддаються обліку. Основна властивість фізичного експерименту — відтворюваність.

Експонента, експоненціальна функція — функція виду у = ех, де е = 2,71828. Експонента також записується у вигляді у = ехрХ. Часто використо­вувана у фізиці. Наприклад, у розподілі Больцмана, затуханні коливань.

Елемент — виділена з цілого невелика частина; зазвичай мають на увазі, що вона може бути взята як завгодно малою.

Енергія е— фізична величина, що визначає здатність тіл виконувати роботу. Одиницею енергії в СІ є один джоуль (1 Дж). Енергія (Е.) — 1) загальна, єдина кількісна міра різних форм руху і взаємодії всіх видів матерії; 2) найбільш загальна функція стану системи; 3) властивість здатності тіл виконувати роботу.

Способи передачі Е. — теплообмін, робота.

Е. вимірюється в тих самих одиницях, що й робота; у СІ — у джоулях (Дж).

Енергія кінетична Ек — фізична величина, яка характеризує енергію руху механічної

системи; залежить від швидкостей руху і мас тіл, які входять до цієї системи.

Енергія кінетична (К. е.) — міра механічного руху матеріальної точки або тіла, залежить від швидкості їхнього руху в поданій системі відліку.

За поступального руху тіла (або матеріальної точки) його кінетична енергія дорівнює половині добутку маси тіла на квадрат швидкості и цього тіла (мат. точки) або квадрату імпульсу р тіла (мат. точки), поділеному на подвоєну масу тіла (мат. точки):


Значення К. е. матеріальної точки або тіла залежить від вибору системи відліку, але не може бути негативним (Ек < 0).

К. е. тіла, що рухається зі швидкістю v, дорівнює роботі, яку повинна здійснити сила, що діє на тіло, яке покоїться, щоб надати йому цю швидкість.

К. е. позначається найчастіше літерами Ек, Т або К.

Енергія потенціальна Еп — енергія, яка визначається взаємодією тіл, що залежить від взаємного розташування тіл або частин того самого тіла.

Енергія потенціальна (Е. п.) — частина механічної енергії, що залежить від конфігурації системи, тобто взаємного розташування її частин та їхнього положення в зовнішньому силовому полі. Е. п. залежить від відносного розташування матеріальних точок, тіл (або їхніх частин), які взаємодіють, і належить до всієї сукупності (системи) об'єктів, що взаємодіють. Тому її називають взаємною потенціальною енергією тих чи тих потенціальних взаємодій (наприклад, потенціальна енергія гравітаційної взаємодії цих тіл, потенціальна енергія пружної взаємодії окремих частин одного тіла, потенціальна енергія електричної взаємодії двох зарядів тощо).

Коли говорять про потенціальну енергію однієї матеріальної точки або одного тіла, завжди мають на увазі інші точки або тіла, з якими вони перебувають у взаємодії.

Енергії збереження закон. Енергія не зникає та не створюється з нічого. Вона тільки перетворюється з одного виду в інший, при цьому повне значення її зберігається.

Еталон — засіб вимірювання, що забезпечує відтворення й зберігання одиниці фізичної величини з метою передачі її розміру нижчим за поданою схемою засобам вимірювань, виконаний за особливою специфікацією й офіційно затверджений у встановленому порядку як зразок.

е — число — межа виду
 трансцендентне число 2,71828..., яке є основою натуральних логарифмів. Часто використовувана у фізиці.

 

З

 

Зважування тіла — процес визначення маси або ваги тіла за допомогою терезів

 

І

 

Інерція — явище збереження швидкості руху тіла за відсутності дії на нього інших тіл.